KLUBBEN

SIDEN 1965

- FOR EN GO' HUND


Djurslands Jagthundeklubs bestyrelser gennem tiden


Ryomgård hotel den 15. februar 1966. Djurslands Jagthundeklubs bestyrelse fra stiftende generalforsamling.


Formand: Rasmus Sørensen, Floes

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle.

Preben Hågensen, Skørring.

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft.

Richardt Schneider, Grenå.

Hans Høj Hansen, Pindstrup.

Chr. Schødt, Nimtofte.



Kolind, Drasbeks hotel den 6. marts 1968.


Formand: Erik Storgård, Allingåbro.

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle.

Knud Bendtsen, Ørsted.

M. Peter Vester, Hjortshøj.

Chr. Schødt, Nimtofte

Richard Schneider, Grenå.

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft.

 


Kolind, Drasbeks hotel den 2. marts 1970.


Formand: Rasmus Sørensen, Assentoft.

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle.

Chr. Schødt, Nimtofte.

Knud Risager, Ryomgård.

Johan Kristensen, Grenå.

Børge Vinter, Hornslet.

Peter Hjarl Petersen. Ebeltoft.



Kolind, Drasbeks hotel den 23. februar 1972.


Formand: Knud Risager, Ryomgård.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Børge Vinter, Hornslet.

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft.

Chr. Schødt, Nimtofte.

Niels Ortved, Grenå.

Arne Jensen, Skæring.



Kolind, Drasbeks hotel den 20. februar 1974.


Formand: Finn Hedensted, Ebeltoft.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Børge Vinter, Hornslet.

Erik Bach, Hornslet.

Knud Henriksen, Tranehuse.

Jens Jensen, Enslev.

Benny Lindgård, Kolind.



Kolind, Drasbeks hotel den 24. februar 1976.   


Formand: Per Dahl, Hornslet.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft.

Else Dueholm, Rostved.

Erik Bach, Hornslet.

Knud Henriksen, Tranehuse.

Benny Lindgård, Kolind.       



Kolind, Drasbeks hotel den 22. februar 1978.


Formand: Per Dahl, Hornslet.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft.

Else Dueholm, Rostved.

Bent Toft, Ryomgård.

Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Gunner Friis Andersen, Sivested.   



Kolind, Drasbeks hotel den 28. februar 1980.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Petersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft.

Anders Pedersen, Ørsted.

Gunner Friis Andersen, Sivested.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård.



Kolind, Drasbeks hotel den 23. februar 1982.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft

Gunner Friis Andersen, Sivested.

Søren Ragner, Ebeltoft.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård




Kolind, Drasbeks hotel den 29. februar 1984.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bendt Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen, Ørsted.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård.

Bo Pedersen, Tirstrup.

Arne Thorup, Gjerrild.

Børge Sommer, Ryomgård.





Kolind, Drasbeks hotel den 27. februar 1986.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen, Ørsted.

Arne Thorup, Gjerrild.

Børge Sommer, Ryomgård.

Jens Jørgen Kjærgård, Ørum.

Jens O. Pedersen, Følle.



Kolind, Drasbeks hotel den 24. februar 1988.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Henning Mørk, Karlby.

Sekretær: Jens O. Pedersen, Følle.

Jens Jørgen Kjærgård, Ørum.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Knud Sørensen, Skindbjerg.



Kolind, Drasbeks hotel den 14. februar 1990.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Henning Mørk, Trustrup.

Sekretær: Ole Hildebrandt, Lyngby.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Ove Steen Pedersen, Ryomgård.

Børge Sommer, Ryomgård.

Søren Bach, Mesballe.



Kolind, Drasbeks hotel den 20. februar 1992.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Henning Mørk, Trustrup.

Sekretær: Ole Hildebrandt.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Børge Sommer, Ryomgård.

Søren Bach, Mesballe.



Kolind, Drasbeks hotel den 24. februar 1994.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Lars Aabenhus, Grenå.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

Børge Sommer, Ryomgård.

John Jensen, Auning.



Kolind, Drasbeks hotel den 15. februar 1996.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Carsten Aude, Bjødstrup.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

John Jensen, Auning.

Jesper Kjærgaard, Ørum Djurs.

Mogens Andersen, Bønnerup.



Kolind, Drasbeks hotel den 12. februar 1998.


Formand: Henning Mørk, Trustrup.

Kasserer: Jørgen Rasmussen.

Sekretær: Carsten Aude. Bjødstrup.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Benny Nielsen, Hyllested.

Frank Mortensen, Risskov.



Kolind, Drasbeks hotel den 10. februar 2000.


Formand: Henning Mørk, Trustrup.

Kasserer: Lars Christiansen, Homå.

Sekretær: Rolf Verge, Sivested Odde.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Thomas Møller, Thorsager.

Lars Bredstrup, Homå.

Benny Nielsen, Hyllested.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 7. februar 2002.


Formand: Ove Steen Pedersen, Ryomgård.

Kasserer: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Martin Mortensen, Ryomgård.

Benny Nielsen, Hyllested.

Søren Peter Quist, Allingåbro.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 19. februar 2004.


Formand: Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Kasserer: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Martin Mortensen, Ryomgård.

Benny Nielsen, Hyllested.

Kristian Aaby Rasmussen, Grenå.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 16. februar 2006.


Formand: Martin Mortensen, Ryomgård.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Benny Nielsen, Hyllested.

Tommy Hougaard, Auning.

Mogens Nielsen, Grenå.

Claus Storgaard, Allingåbro.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 22. marts 2008.


Formand: Martin Mortensen, Ryomgård.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Per Klemmensen, Ørum Djurs.

Tommy Hougaard, Nørager.

Mogens Nielsen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 18. februar 2010.


Formand: Mogens Nielsen, Grenå.

Kasserer: Per Klemmensen, Ørum Djurs.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Tommy Hougaard, Nørager.

Lars Kristensen, Tustrup.

Erik Falk Hansen. Ginnerup.

Michael Rasmussen, Grenaa



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 22. februar 2012.


Formand: Tommy Hougaard, Nørager.

Kasserer: Ove Dam Hedegaard, Auning

Sekretær: Ole Hildebrandt, Trustrup

Mogens Nielsen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Claus Kroer Nielsen, Grenå

Bjarke Hentze, Skødstrup



El:Con, Kattegatvej 3, 8500 Grenå den 26. februar 2014.


Formand: Ove Dam Hedegaard, Auning

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Niels Anton Andersen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Bjarke Hentze, Skødstrup.

Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Ole Hildebrandt, Trustrup.


               

Auning Kulturperron Torvegade 1A, 8963 Auning den 24. februar 2016.


Formand: Ove Dam Hedegaard, Auning

Kasserer: Thorleif Kjær, Nimtofte

Sekretær: Niels Anton Andersen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Bjarke Hentze, Skødstrup.

Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Hans Ole Frederiksen, Hinnerup.

Djurslands Jagthunde Klubs Æresmedlemmer


1971: Otto Press, Grenå


1976: Niels Nielsen, Ebeltoft.


1976: Andreas Højer, Ebeltoft.


1979: Knud Henriksen, Tranehuse.


1980: Hans Høj Hansen, Pindstrup.


1991: Børge Vinter, Hornslet.


1991: Johan Kristensen, Grenå.


1991: Richard Schneider, Grenå



1996: Poul Kjeldgaard, Glesborg.


2000: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.


2000: Arne Thorup, Gjerrild.


2003: Børge Sommer, Ryomgård


2008: Flemming Udengård, Ebeltoft.


2008: Benny Nielsen, Hyllested.


2009: Jørgen Rasmussen, Karlby


2014: Knud Sørensen, Grenå

Ryomgård hotel den 27. februar 1967.



Formand: Rasmus Sørensen, Floes.

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle.

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft.

M. Peter Vester, Hjortshøj.

Erik Storgård, Allingåbro.

Chr. Schødt, Nimtofte

Richardt Schneider, Grenå



Rønde, Hotel Rønde den 13. februar 1969.


Formand: Rasmus Sørensen, Assentoft. (Tidl. FM.)

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft.

Chr. Schødt, Nimtofte.

Børge Vinter, Hornslet

M. P. Vester, Hjortshøj. Udtræder d.15. april.

1. suppleant. Knud Risager, Ryomgård

Tiltræder. Richard Schneider, Grenå.



Kolind, Drasbeks hotel den 25. februar 1971.


Formand: Knud Risager, Ryomgård.

Kasserer: Sigvald Jensen, Følle.

Peter Hjarl Petersen, Ebeltoft

Chr. Schødt, Nimtofte.

Børge Vinter, Hornslet.

Johan Kristensen, Grenå.

Anders Pedersen, Ørsted.



Kolind, Drasbeks hotel den 15. februar 1973.


Formand: Finn Hedensted, Ebeltoft.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Børge Vinter, Hornslet.

Chr. Schødt, Nimtofte.

Arne Jensen, Skæring.

Niels Ortved, Grenå.

Erik Bach, Hornslet.



Kolind, Drasbeks hotel den 20. februar 1975.


Formand: Finn Hedensted, Ebeltoft.                   

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Erik Bach, Hornslet.

Knud Henriksen, Tranehuse.

Jens Jensen, Enslev.

Benny Lindgård, Kolind.

Else Dueholm, Rostved.



Kolind, Drasbeks hotel den 22. februar 1977.


Formand: Per Dahl, Hornslet.

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft.

Knud Henriksen, Tranehuse.

Else Dueholm, Rostved.

Benny Lindgård, Kolind.

Bent Toft, Ryomgård.       



Rønde, Hotel Rønde den 28. februar 1979.


Formand: Per Dahl, Hornslet.   

Kasserer: Anders Pedersen, Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft.

Bent Toft, Ryomgård.

Peter Bøje Petersen, Ørsted

Holger Mikkelsen, Sdr. Homå

Gunner Friis Andersen, Sivested.


Den 23. januar 1980 ønsker Per Dahl sig fri taget som formand.

Finn Hedensted fungerer som formand indtil generalforsamlingen.



Kolind, Drasbeks hotel den 24. februar 1981.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen. Ørsted.

Finn Hedensted, Ebeltoft

Anders Pedersen, Ørsted.

Gunner Friis Andersen, Sivested.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård

 


Kolind, Drasbeks hotel den 23. februar 1983.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen, Ørsted.

Gunner Friis Andersen, Sivested.

Søren Ragner, Ebeltoft.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård.

Jan Nielsen, Balle.



Kolind, Drasbeks hotel den 27. februar 1985.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Bent Toft, Ryomgård.

Sekretær: Peter Bøje Pedersen, Ørsted.

Christian Holm Pedersen, Ryomgård.

Bo Pedersen, Tirstrup.

Arne Thorup, Gjerrild.

Børge Sommer, Ryomgård.



Kolind, Drasbeks hotel den 25. februar 1987.


Formand: Holger Mikkelsen, Sdr. Homå.

Kasserer: Henning Mørk, Karlby.

Sekretær: Arne Thorup, Gjerrild.

Børge Sommer, Ryomgård.

Jens Jørgen Kæjrgård, Ørum.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Jens O. Pedersen, Følle.



Kolind, Drasbeks hotel den 15. februar 1989.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Henning Mørk, Karlby.

Sekretær: Jens O. Pedersen, Følle.

Jens Jørgen Kjærsgård, Ørum.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Ove Steen Pedersen, Ryomgård.

Knud Sørensen, Skindbjerg.



Kolind, Drasbeks hotel den 27. februar 1991.     


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Henning Mørk, Trustrup.

Sekretær: Ole Hildebrandt, Lyngby.

Flemming Rasmussen, Grenå.

Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Børge Sommer, Ryomgård.

Søren Bach, Mesballe.



Kolind, Drasbeks hotel den 18. februar 1993.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Ole Hildebrandt.

Lars Aabenhus, Grenå.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

Børge Sommer, Ryomgård.

Søren Bach, Mesballe.



Kolind, Drasbeks hotel den 16. februar 1995.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

Børge Sommer, Ryomgård.

John Jensen, Auning.

Mogens Andersen, Bønnerup.



Kolind, Drasbeks hotel den 20. februar 1997.


Formand: Arne Thorup, Gjerrild.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Carsten Aude, Bjødstrup.

Lars Pedersen, Udbyhøj.

John Jensen, Auning.

Jesper Kjærgaard, Ørum Djurs.

Mogens Andersen, Bønnerup.



Kolind Drasbeks hotel den 11. februar 1999.


Formand: Henning Mørk, Trustrup.

Kasserer: Lars Christiansen, Homå.

Sekretær: Rolf Verge, Sivested Odde.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Carsten Aude, Bjødstrup.

Benny Nielsen, Hyllested.

Frank Mortensen.



Kolind, Drasbeks hotel den 8. februar 2001.


Formand: Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Kasserer: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Sekretær: Lars Bredstrup, Homå.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Thomas Møller, Thorsager.

Benny Nielsen, Hyllested.

Søren Peter Quist, Allingåbro.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 20. februar 2003.


Formand: Ove Steen Petersen, Ryomgård.

Kasserer: Carsten Sørensen, Ålsrode.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Mogens Andersen, Bønnerup.

Martin Mortensen, Ryomgård.

Benny Nielsen, Hyllested.

Søren Peter Quist, Allingåbro.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 17. februar 2005.


Formand: Martin Mortensen, Ryomgård.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Benny Nielsen, Hyllested

Kristian Aaby Rasmussen, Grenå.

Mogens Nielsen, Grenå.

Claus Storgaard, Allingåbro.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 22. februar 2007.


Formand: Martin Mortensen, Ryomgård.

Kasserer: Jørgen Rasmussen, Karlby.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Benny Nielsen, Hyllested.

Tommy Hougaard, Auning.

Mogens Nielsen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 18. februar 2009.


Formand: Martin Mortensen, Ryomgård.

Kasserer: Per Klemmensen, Ørum Djurs.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Tommy Hougaard, Nørager.

Mogens Nielsen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Erik Falk Hansen. Ginnerup.



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 23. februar 2011.


Formand: Mogens Nielsen, Grenå.

Kasserer: Per Klemmensen, Ørum Djurs.

Sekretær: Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Tommy Hougaard, Nørager.

Lars Kristensen, Tustrup.

Claus Kroer Nielsen, Grenå

Michael Rasmussen, Grenaa



Vildtforvaltningsskolen Kalø den 22. februar 2013.


Formand: Ole Hildebrandt, Trustrup.

Kasserer: Ove Dam Hedegaard, Auning

Sekretær: Niels Anton Andersen, Grenå.         

Lars Kristensen, Tustrup.

Bjarke Hentze, Skødstrup.

Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Jørgen Rasmussen, Karlby.



Auning Kulturperron Torvegade 1A, 8963 Auning den 25. februar 2015.


Formand: Ove Dam Hedegaard, Auning

Kasserer: Thorleif Kjær, Nimtofte

Sekretær: Niels Anton Andersen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Bjarke Hentze, Skødstrup.

Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Ole Hildebrandt, Trustrup.



Auning Kulturperron Torvegade 1A, 8963 Auning den 22. februar 2017.


Formand: Ove Dam Hedegaard, Auning

Kasserer: Jens Ole Iversen, Mørke

Sekretær: Niels Anton Andersen, Grenå.

Lars Kristensen, Tustrup.

Niels Bertram Mikkelsen, Dråby.

Hans Ole Frederiksen, Hinnerup.

Mads Madsen, Auning

Kolind den 17. marts 1965


En kreds af jagthundeinteresserede mener, at der er brug for en jagthundeklub på Djursland, da arbejdet med jagthunde ligger stille i område. Man tilstiller herfor jagtforeningerne på Djursland. ( Såvel Landsjagtforeningen af 1923 som Dansk jagtforening ) om at give møde på Drasbæk hotel i Kolind. Den opfordring blev fulgt af følgende 16 afdelinger D.J.F. kreds 44.B. Ørsted, Enslev-Villersø, Ryomgård, Grenå D.J.F.  Grenå L.J.F.  Rønde, Tirstrup, Virring-Essenbæk, Pindstrup, Kolind, Ebeltoft, Ramten, Lime, Hjortshøj-Egå-Skader og Allingåbro. Dette blev starten på Djurslands Jagthundeklub.

© Copyright.  All Rights Reserved.