FORÅRSMARKPRØVER

Forårsmarkprøve 2020.

Markprøverne for engelske og kontinentale hunde blev afholdt på Djursland lørdag den 1.  marts med mødested i Grenå Jagtforenings klublokale på Skakkesholm.

Dommer for kontinentale hunde: Leif Andersen

Dommer for engelske hunde: xxxxxxxxxxx

Terrænleder for de kontinentale: Jørgen Rasmussen

Terrænleder for de engelske: Knud Sørensen

Kontinentale hunde:


Unghunde:


1. Ophira                            korthår                   Ole From Christensen

2. Silva                              Weiaraner              Kirsten Coolidge


Åben klasse:


3. Zacho                             ruhår                      Flemming Rasmussen

4. Gismo                            ruhår                       Martin Friis

5 .Vallumsøens Phanny ruhår                       Kim Østerby

6. Vallumsøens Sita        ruhår                       Chr. Holm Pedersen

7. Troldfuglens Shirely    korthår                   Mette Misser Hansen

8. Vallumsøens Zacho     ruhår                      Gert Jensen

9. Shadi                               GDH                        Preben Birkmann

11. Pentax                            GDH                        Marianne Hummelgård

                                             korthår                  Knud Sørensen


Vinderklasse:


10. Hjortlunds Abby        ruhår                       Camilla Møgelhøj

12. Vallumsøens Phine  ruhår                        Thorlaif Kjær





Engelske hunde:


Åben klasse.


13. Teddy                            pointer                   Martin Mortensen

14. Mille                              irsk setter              Lars Harbo

15. Nobel                            eng. setter             Carsten Aude


Vinderklasse;


16. Over des Pres..........     gordon setter         Ove Steen Pedersen















De vindende hundeførere.

Chr. Holm Pedersen vandt Rasmus Sørensens Vandrepokal med Vallumsøens Sita for bedst førte hund.

Ole From Christensen vandt Erik Storgårds Vandrepokal med Ophira for bedste unghund.

Thorlaif Kjær vandt DJK.s Konkurrencepokal med Vallumsøens Phine og fik en 1. præmie.

Marianne Hummelgård vandt Thykiers Trælast pokal med Pentax for bedste hund i åben kklasse.

Knud Sørensen vandt  Sinalko Pokalen med Donkan for bedste ikke præmierede hund .

Ole From Christensen vandt Jørn Høghs Jubilæuspokal med Ophira for bedste emne.