Landsjagtforeningen af 1923, Kreds 6,

Djurslands Jagthundeklub.

Landsjagtforeningen af 1923, 16. kreds Vandrepokal.

Pokalen udsættes hvert år på klubbens apporteringsprøve til bedste hund i åben klasse. Dog skal hunden bestå apporteringsprøven.

Pokalen overgår til ejendom til den hundeejer som har vundet den tre gange med tre forskellige hunde. Pokalen er udsat første gang i 1991.

Vindere af Landsjagtforeningen af 1923, 16. Kreds, Vandrepokal:

1991  Tinne Parholt, Kirial                                                   Ruhår, Zacho

1992  Kim Bogø, Langkastreup                                          Ruhår, Stella

1993  Bjarne Johnsen, Balle                                                Pointer, Kazan

1994  Jens O. Pedersen, Følle                                             Ruhår, Snarreskovs Dixie

1995  Jørgen Rasmussen, Karlby                                        Korthår, Max

1996  Søren Ragnar, Ebeltoft                                              Ruhår, Quirell

1997  Arne Thorup, Gjerrild                                                Korthår, Bibs

1998  Thomas Møller, Thorsager                                       F T spaniel, Skipper

1999  Thomas Møller, Thorsager                                       F T spaniel, Skipper

2000  Lars Christensen, Homå                                           Ruhår, Mille

2001  Carsten Sørensen, Ålsrode                                       Pointer, Sinus

2002  H P Jensen, Ommestrup                                           Ruhår, Emil

2003  Carsten Sørensen, Ålsrode                                       Pointer, Sinus

2004  Kristian Aaby Rasmussen, Grenå                            F T spaniel, Flicka

2005  Georg Sand, Ebeltoft                                                 F T spaniel, Langebjerg Kreis Holger

2006  Claus Bjerring Lauritsen, Rønde                              Labrador, Chrissi

2007  Pia Nielsen, Fannerup                                               Klm, Hedeskovs Luna

2008  Thorlaif Kjær, Nimtofte                                             Ruhår, Ina

2009  Carsten Sørensen, Ålsrode                                       Pointer, Sinus

2010  Carsten Sørensen, Ålsrode                                       Pointer, Midas

2011  Lars Kejser, Glesborg                                                 Labrador, Adda

2012  Lars Kejser, Glesborg                                                 Labrador, Adda

2013  Tommy Block, Grenå                                                 Ruhår, Hansi

2014  Hans Ole Frederiksen, Hinnerup                             Klm, Huxzi

2015  Ove Dam Hedegaard, Auning                                  Labrador, Odin

2016  Torben Haumand, Laen                                            Ruhår, Snubbi

2017  Jørgen Katholm, Grenå                                             Klm, Nuggi

2018  Jacob Sørensen                                                          Ruhår, Kaja

2019  Torben Haumann, Laen                                           Ruhår, Rex

2020

2021