Rasmus Sørensens Vandrepokal.

Evigt vandrende og udsættes til bedst førte hund på markprøve og kan kun vindes af DJK-medlem.

Udsat første gang 1992.

Vindere af Rasmus Sørensens Vandrepokal:

1992  Henning Mørk, Lyngby                                             Pointer, Don

1993  Rene Højland, Spøttrup

1994  Kjeld Sønderskov, Ebeltoft

1995  Frits Pedersen, Odder                                              Gordon Setter, Åens Brio

1996  Carsten Aude, Kejlstrup                                           Engelsk Setter, Borums L. Primo

1997  Henning Mørk, Lyngby                                             Pointer, Freja

1998  Tommy Pedersen, Hammelev                                 Irsk Setter, Irmuns May Jasmin

1999  Ove Pedersen, Attrup                                               Gordon Setter, Blitz

2000  Allan Pedersen, Ryomgård                                      Klm, Arco

2001  Johan Christensen, Grenå                                        Pointer, Sam

2002  Liselotte Lindgreen, Hadsten                                  Engelsk Setter, Chantie

2003  Steen Sloth Madsen, Randers                                 Pointer, Bea

2004  Michael Strømberg, Thorsager                               Gordon Setter, Nymarkens Gelina

2005  Ole Hildebrandt, Lyngby                                          Klm, Henka

2006  Johannes Mørch, Hedeskov                                     Klm, Bonjamis Donna

2007  Carsten Sørensen, Ålsrode                                      Pointer, Midas

2008  Anders Hansen, Hjortshøj                                        Klm, Kira

2009  Lotte Lindgren, Røved                                              Engelsk Setter, Borums S. Quiny

2010  Thomas Rønhoff, Assentoft                                     Klm, Hedeskovs Calvin

2011  Claus Kroer Nielsen, Grenå                                     Klm, Bonjamis Hannibal

2012  Johannes Mørch, Hedeskov                                     Klm,  Hedeskovs Henna

2013  Simon Lauersen, Grenå                                            Klm, Høegstofts Ronja

2014  Thomas Møller, Thorsager                                       Korthår, Loke

2015  Preben Birkmann, Auning                                        Gdh, Dina

2016  Ikke uddelt

2017  Thomas Møller, Thorsager                                       Korthår, Loke

2018  Ej uddelt

2019  Mette Misser,                                                             Ruhår, Shirly

2020  Chr. Holm Pedersen, Ryomgård                             Ruhår, Vallumsøens Sita